Sari la conținut

Comunicat BATISTA DESDEMONEI

„I am not what I am” – sau, în traducere liberă, „nu sunt acela pe care-l credeți voi a fi”.

Piesa „Batista Desdemonei” stă sub semnul cuvintelor emblematice ale lui Iago, celebrul personaj din piesa Othello de William Shakespeare. Nimic nu e ceea ce pare, Desdemona nu e chiar tânăra inocentă pe care publicul familiarizat cu textul shakespearian o știe, Emilia, soția lui Iago, e mult mai implicată în toată intriga, iar Bianca, amanta lui Casio, devine personaj-cheie în toată povestea.

 

O poveste rescrisă cu umor, inteligență și care te pune pe gânduri. Căci asta face „Batista Desdemonei” – preia motivul central din piesa Othello și răspune povestea din perspectiva personajelor feminine.

 

Desdemona, soția maurului Othello, este fostă femeie de moravuri ușoare, căsătorită pentru a vedea lumea și a scăpa de societatea în care trăiește. Bianca, amanta lui Casio, mâna dreaptă și generalul cel mai prețuit al lui Othello, nu e altcineva decât matroana casei de toleranță unde Desdemona a lucrat, iar Emilia, soția lui Iago, în prezent slujnica Desdemonei, nu e doar un instrument în mâinile perfidului Iago, ci chiar impulsul cinetic care pune lucrurile în mișcare.

Și peste aceste trei personaje feminine – cu inteligență sau șiretenie, cu naivitate sau cinism, cu devotament și onestitate, cu iubire și ură – plutește spectrul unui pericol iminent. Dintr-un colț întunecat, zeul inflexibil al geloziei – the green-eyed monster, așa cum l-a numit Shakespeare – își cere tributul și își va primi plata.

 

Pornind de la textul Paulei Vogel, regizoarea Anca Sigartău reimaginează povestea lui Othello și creează o minune de spectacol. Îi stau alături Arabela Neazi în rolul Biancăi și Elena Mogîldea Cernea în rolul Desdemonei.

 

Așadar, un text savuros, un spectacol pe măsură, în trei personaje, care cu siguranță va bucura atât cunoscătorii textului shakespearian, cât și pe cei care abia acum descoperă povestea.

Piesa „Batista Desdemonei” face parte dintr-o secțiune nouă a proiectului Shakespeare Imaginarium – Seven O’Clock Shakespeare. O secțiune care exploatează teme din universul shakespearian, dezvoltate în metatexte, în producții inovatoare, în abordări narative neconvenționale. Un extratext al textului shakespearian, jucat tot cu costume elisabetane, păstrând atmosfera din timpul lui Shakespeare și dezvoltând povești vechi, spuse în vorbe noi.

„Batista Desdemonei”, după o idee de Paula Vogel, cu Anca Sigartău – Emilia, Arabela Neazi – Bianca, Elena Mogîldea Cernea – Desdemona.

 

Un spectacol în regia Ancăi Sigartău.
15 și 17 august, ora 19:00, curtea interioară a Palatelor Brâncovenești de la Mogoșoaia.

 

În spiritul incluziunii, piesele vor fi accesibilizate pentru persoanele cu dizabilități vizuale, oferind astfel o experiență completă tuturor iubitorilor de teatru.

 

Parteneri media: AGERPRES, Amos News, Radio Trinitas, Jurnal de București, Rezistența prin Cultură, DAILY.

 

Intrarea publicului este liberă la ambele reprezentații.

Sari la conținut